PIŁKA NOŻNA
BOKS
A A A

Juniorki ostatnie w turnieju finałowym

Zawodniczki PTPS Piła bez problemów wywalczyły złote medale mistrzostw Wielkopolski juniorek.

W zakończonym Finale Wielkopolski Juniorek zespół PTPS-u Piła zdeklasował rywali. Pilanki były uważane za głównego faworyta do złota i w całym turnieju nie straciły nawet seta. Srebrny medal dla Ambera Kalisz, z brązowym medalem z Kalisza wyjeżdża ZSMS Poznań. Bez medalu UKS Środa Wielkopolska, która w fazie grupowej wygrała dwa mecze.

Niedziela, to dzień ostetcznych rozstrzygnięć. W sesji porannej odbyły się mecze półfinałowe. W pierwszym zmierzyły się PTPS Piła z ZSMS-em Poznań. Rok temu najlepszy w województwie był ZSMS Poznań, który PTPS pokonał lepszym stosunkiem setów. Mimo tego, że Piła fazę grupową przeszła jak burza, a Poznań rozegrał w tej fazie aż 10 setów mecz zapowiadał się ciekawie. Zarówno zawodniczki jak i trenerzy znają się doskonale. Dwa pierwsze sety bliźniaczo podobne. Gra wyrównana, niewiele własnych błędów. W końcówkach jednak skuteczniejsze były pilanki i wygrały sety odpowidnio do 22 i 21. Trzeci set to już całkowita dominacja PTPS-u i wygrana 25:13.

Drugi półfinał to potyczka UKS Środy Wielkopolskiej z Amberem Kalisz. Bez wątpienia można ten mecz określić jako najlepszy mecz calego turnieju. Zespół ze Środy w głównej mierze atak opierał na młodzieżowej reprezentantce Polski Julii Twardowskiej, Amber odpowiadał atakami Darii Dubis i Sandry Wojciechowskiej. Mimo, że każdy z setów kończył się dość wyraźną przewagą zwycięskiej drużny, to poziom akcji i ich długość nagradzane były przez liczną publiczność długimi owacjami. Mecz zakończył się zwycięstwem Ambera 3:1.

Wbrew pozorom, to nie finał, a mecz o trzecie miejsce pomiędzy ZSMS-em Poznań a UKS-em Środa Wielkopolska, był kluczowym spotkaniem. Zwycięzca oprócz brązowego medalu otrzymał przepustkę do 1/8 finału Mistrzostw Polski, pokonanywraca do domu z niczym.

Od początku pierwszego seta, inicjatywę w tym spotkaniu przejął ZSMS i kontrolował przebieg seta. Praktycznie bezbłędnie rozgrywała Sylwia Kucharska, pewnie w bloku i ataku grała Patrycja Grocholewska, a mnóstwo sytuacyjnych piłek kończyła Edyta Mazurczak. Drugi set już dużo bardziej wyrównany, na dobrym procencie skuteczności grała w zespole ze Środy Twardowska, którą dzielnie wspierała Kołodziejczak. To jednak było za mało i to poznanianki cieszyły się z wygranej w drugiem secie 27:25. Trzeci set bardzo podobny do pierwszego, czyli pod kontrolą poznanianek. Przyjęcie trzymała Jankowiak, dzielnie wspierała ją młodziutka libero Maria Stenzel, aktywnie grały również środkowe. W zespole ze Środy kulało przyjęcie i niemożność pełnego wykorzystywania Twardowskiej w pierwszej linii. Set dla ZSMS-u 25:20 i brązowy medal.

Łzy i rozpacz w Środzie, radość w Poznaniu. Założony cel przed turniejem - awans na rozgrywki szczeblowe, wykonany.

Finał niestety nie był porywającym widowiskiem. Dominacja PTPS-u bezapelacyjna. Nie mogło być inaczej, jeśli najniższa zawodniczka z Piły była podobnego wzrostu co najwyższa z Kalisza. Oprócz tej fizycznej dominacji pilanki są świetnie wyszkolone technicznie, znakomicie funkjonuje współpraca na linii blok-obrona, kapitalnie zarówno w przyjęciu jak i ataku gra kolejna na tym turnieju młodzieżowa reprezentantka Polski - Martyna Grajber. W zespole z Piły, ciężko znaleźć jakiekolwiek słabsze ogniwo, na którym można by szukać punktów.

Mecz tylko na początku pierwszego seta wyrównany, potem powiększająca się przewaga pilanek. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem PTPS-u 3:0.

Piła awansowała bezpośrednio do 1/4 finałów Mistrzostw Polski, Amber podobnie jak ZSMS grać będzie w 1/8.

Kolejny turniej fionałowy zorganizowany i przeprowadzony w sposób nie budzący żadnych zastrzeżen. Po oficjalnej dekoracji wybrano najlepsze zawodniczki z poszczególnych zespołow: