PIŁKA NOŻNA
BOKS
A A A

Złote kadetki

Zawodniczki Sparty Złotów zdobyły złote medale mistrzostw Wielkopolski kadetek. Drugie miejsce na podium zajął PTPS Piła, a trzecie UKS ZSMS FKS Poznań.

Po dwóch dniach turnieju finałowego wiedzieliśmy 3 pewne rzeczy. To, że Złotów będzie na podium, to że Poznań również będzie miał medal i to, że Kościan na pozycję medalową nie ma szans. Zatem więcej było niewiadomych.

Złotów aby zdobyć złoto musiał wygrać co najmniej dwa sety w meczu z ZSMS-em. Z kolei poznanianki marząc o najwyższym stopniu podium musiały pokonać Spartę za 3 punkty. Gospodynie turnieju, które po dwóch dniach nie miały żadnego punktu musiały dwa swoje mecze wygrać po 3:0. Pierwszy z Kościanem, drugi z PTPS-em Piła. Wtedy ta ostatnia spadła by na czwarte miejsce w turnieju. Z kolei PTPS, aby wyprzedzić poznanianki i zająć drugie miejsce w Wielkopolsce musiały ograć Barycz przy porażce poznanianek. Brzmi to trochę skomplikowanie, jednak każdy fan swojego zespołu oraz trenerzy mieli te możliwości rozłożone na czynniki pierwsze.

W pierwszym meczu niedzieli zmierzyły się zespoły, które w turnieju nie zdobyły jak dotąd punktu. Gospodynie z Jankowa Przygodzkiego, bardzo zmotywowane, dopingowane przez liczną publiczność, ciągle mające jeszcze szansę na awans do 1/8 finału Misrzostw Polski, pewnie pokonały UKŻPS Kościan 3:0. Najlpeszą zawodniczką meczu wybrana została Katarzyna Pawlicka.

Prawdziwe emocje jednak dopiero były przed nami. Bowiem w drugim meczu ostatniego dnia finału mieliśmy mecz o złoty medal. Sparta Złotów podejmowała ZSMS Poznań. I liczna publiczność zobaczyła kapitalny pojedynek. W pierwszym secie początek troszkę nerwowy i wyrównany, ale tylko do stanu 4:4. Potem po zagrywce Agaty Jędrzejczyk Sparta wyszła na 5-punktowe prowadzenie 10:5. tej przewagi podopieczne Jerzego Piątka nie oddały już do końca pierwszej partii wygrywając ją 25:19.

Fotorelacja z turnieju finałowego kadetek - kliknij TUTAJ!

Drugi set to lustrzane odbicie seta pierwszego. Początek grany punkt za punkt, ale potem na najpierw 4-punktowe, a potem już na 6 punktów odjechał ZSMS Poznań. I podobnie jak pierwszy set, w drugim również wynik na koniec widniał 25:19, ale dla poznanianek.

Ciągle zatem nie znaliśmy mistrza Wielkopolski. O wszystkim miał zadecydować set trzeci. I mało kto się spodziewał, jakim dramatycznym się okaże. Początek tej części to mała przewaga Sparty - 4:1, 7:2. Potem przełamanie i mamy remis po 10. Wtedy na zagrywce złotowianka Dominika Spyt i robi się 16:11 dla Sparty. Poznanianki nie odpuszczają, Edyta Mazurczak nęka złotowianki zagrywkami z wyskoku i robi się po 17. Przy stanie 23:21 mogło się wydawać, że za parę sekund poznamy nowego mistrza. Nic bardziej mylnego. ZSMS wraca do gry i robi się po 24. Wtedy emocje sięgnęły zenitu i nawet neutralni obserwatorzy wstali z miejsc. Oprócz dramaturgii na boisku mieliśmy również powtórkę z teoorocznego Super Bowl, bo przy stanie 28:28, zgasła część świateł na hali i nastąpiła 5-minutowa przerwa. Po niej dalej obserwowaliśmy zacięty bój, stojący na najwyższym sportowym poziomie. Ostatecznie set ten, który trwał łącznie 36! minut wygrały "spartanki" 35:33 i zdobyły swój trzeci złoty medal w XXI wieku.

Czwarty set już bardziej chimeryczny. Zawodniczki ze Złotowa na początku lekko zdekoncentrowane po radości z wygrania poprzedniej partii, jednak w ciągu trwania seta powoli odzyskiwały skuteczność i odrabiały straty. Ostatecznie wygrały go 26:24, mimo że ZSMS prowadził już 24:21. Cały mecz 3:1 dla Złotowa i faworytki całego turnieju potwierdziły swoją dominację wygrywając wszystkie mecze i to za 3 punkty.

Ostatni mecz miał zadecydować o dalszej kolejności zespołów na podium. Jeśli wygrałby Janków 3:0, zajął by 3 miejsce i wypchnął PTPS poza czołową trójkę. Przy zwycięstwie 3:1, Barycz byłaby 4. jednak skorzystałby na tym Poznań i to ZSMS miałby srebro. Przy jakimkolwiek zwycięstwie Piły, dziewczyny prowadzone przez Andrzeja Zapaśnika będą "srebrne", a poznanianki "brązowe".

Wypełniona hala głośno dopingowała siatkarki od Albina Bednarczyka. Po raz kolejny dziewczyny te broniły piłki niemożliwe do podbicia. Wysokie pilanki atakowały nad blokiem, jednak często w te miejsca gdzie właśnie były jankowianki. Nie wszystkie mocne ataki jednak udawało się wybronić. Szczególnie mocno i skutecznie atakowała w tym meczu Oliwia Grzelczak, wybrana po spotkaniu zawodniczką meczu. Barycz postawiła Pile ciężkie warunki, jednak wystarczyło to tylko do wygrani jednego seta. Całe spotkanie 3:1 dla PTPS-u, co oznaczało, że pilanki wicemistrzyniami, Poznań na miejscu trzecim, a Barycz zajęła czwarte miejsce w województwie w sezonie 2012/2013.

Warto podkreślić perfekcyjną organizację turnieju w Wysocku Małym. Organizatorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Każdy zespół miał oddelegowaną jedną osobę, która dbała o to, aby drużynie niczego nie zabrakło. Zadbano o najdrobniejsze szczegóły, odpowiednią oprawę meczów czy podawaczy do piłek na każdym spotkaniu. Barycz Janków Przygodzki organizował finał wojewódzki po raz pierwszy, ale ocena wystawiona przez wszystkich uczestników to celujący i godny wzór do naśladowania przez innych gospodarzy finałów wojewódzkich WZPS.

Komplet wyników:

Piątek
PTPS Piła - UKŻPS Kościan 3:0 (25:13, 25:12, 25:18)
Barycz Janków Przygodzki - Sparta Złotów 1:3 (22:25, 17:25, 28:26, 17:25)
UKŻPS Kościan - ZSMS Poznań 0:3 (14:25, 13:25, 22:25)

Sobota
Sparta Złotów - PTPS Piła 3:1 (25:19, 19:25, 25:17, 25:20)
ZSMS Poznań - Barycz Janków Przygodzki 3:0 (25:20, 25:22, 25:23)
Sparta Złotów - UKŻPS Kościan 3:0 (25:11, 25:16, 25:18)
PTPS Piła - ZSMS Poznań 3:1 (28:26, 25:21, 21:25, 25:17)

Niedziela
UKŻPS Kościan - Barycz Janków Przygodzki 0:3 (21:25, 18:25, 17:25)
ZSMS Poznań - Sparta Złotów 1:3 (19:25, 25:19, 33:35, 24:26)
Barycz Janków Przygodzki - PTPS Piła 1:3 (21:25, 25:23, 17:25, 17:25)

Pełne składy zespołów:

Sparta Złotów: Anna Wojtun, Marta Lupa, Dominika Spyt, Klaudia Tomas, Karolina Urban, Oliwia Urban, Agata Jędrzejczyk, Agata Wrzeszcz, Kaja Kotowicz, trenerzy - Jerzy Piątek, Mirosław Głyżewski

PTPS Piła: Michalina Błoch, Julia Depta, Simona Dreczka, Oliwia Grzelczak, Marta Jarczak, Eliza Koczara, Maja Nowicka, Sandra Zaczkowska, Patrycja Zahorska, Dominika Zając, Anna Zapaśnik, trener Andrzej Zapaśnik

ZSMS Poznań: Julia Urbańska, Maria Stenzel, Estera Kowalska, Agata Łowigus, Patrycja Chromińska, Agnieszka Radke, Edyta Mazurczak, Aleksandra Jaroni, Natalia Włodarczyk, Aleksandra Kotowska, Daria Skowrońska, Małgorzata Ochmann, trenerzy: Marek Tuszyński, Ernest Malanowski

Barycz Janków Przygodzki: Agnieszka Adamek, Kamila Płaczek, Elżbieta Szczepaniak, Magdalena Ratajczyk, Małgorzata Grobelna, Sylwia Walczak, Patrycja Mielcarek, Sandra Banach, Martyna Zalewska, Katarzyna Pawlicka, trener Albin Bednarczyk.

UKŻPS Kościan: Klaudia Kaczmarek, Katarzyna Gobańska, Sandra Kopczyk, Monika Grzelak, Joanna Kustosz, Patrycja Gimzicka, Weronika Olbińska, Magdalena Matuszak, Zauzanna Barłożyk, Daria Dosz, Julia Graf, trenerzy Adam Cichocki, Julia Gertig.

Obsada sędziowska
Sędzia główny: Antoni Kuś
Sędziowie prowadzący: Zbigniew Korus, Jan Kamiński, Mariusz Nowak, Robert Woźniak, Marcin Nochowicz.

Autor:sparta